Lokata – czy jej założenie to dobry pomysł?

przez | 4 kwietnia 2018

Lokata – czy jej założenie to dobry pomysł?

Jeśli tylko mamy możliwość, najczęściej staramy się wszyscy oszczędzać – oszczędności to bowiem zabezpieczenie na czarną godzinę, która nigdy nie wiadomo czy i kiedy nadejdzie. Jednakże dawna formy oszczędzania już od dawna nie są uznawane za rozsądne – bo kto teraz trzymałby pieniądze w domu, nie pozwalając im na siebie zarabiać i stwarzając konieczność ciągłego bania się złodziei?

Najwięcej osób inwestuje wiec w nieruchomości czy kruszce, albo przede wszystkim trzyma pieniądze w banku, na swoim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Jak sama nazwa wskazuje, konto takie służy do codziennego posługiwania się nim, ale również do oszczędzania. Im więcej pieniędzy na koncie, tym większy przyrost można odnotować. Oprocentowanie nie jest jednak szczególnie wysokie – co innego na lokacie!

Jeśli więc ktoś naprawdę chce oszczędzać, powinien zainteresować się raczej ofertą lokat bankowych!

Lokaty bankowe to produkty inwestycyjne oferowane przez banki, dzięki którym można oszczędzić całkiem sporo na powierzonych tej instytucji pieniądzach – wszystko dzięki atrakcyjnemu oprocentowaniu. Zasada działania lokaty jest taka, że bank pozyskuje dzięki jej prowadzeniu kapitał na przykład na udzielanie kredytów – z kolei za podobną usługę klient powierzający bankowi swoje pieniądze może je po pewnym czasie wybrać z zyskiem, który zależny jest od ilości pieniędzy, jak również od wysokości oprocentowania i czasu trwania lokaty. Im dłuższy czas, tym więcej można zarobić, ale jest pewien haczyk – kto wybierze pieniądze przed końcem okresu lokatowania najczęściej nic nie zyska.

Warto zatem poczekać do końca tego okresu, by cieszyć się dodatkową sumą

Założenie lokaty to zawsze dobry pomysł – o ile nie oddamy na nią wszystkich oszczędności, ponieważ w razie potrzeby i wybrania funduszy stracilibyśmy narosłą premię. Jeśli jednak ktoś stoi przed podobnym wyborem, może się zdecydować na lokatę krótkoterminową – to zminimalizuje ryzyko. Co prawda odsetki będą mniejsze, ale i tak jest to sposób na bezpieczne przechowywanie oszczędności, które z czasem się zwiększają.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz