Zwiększenie majątku firmy dzięki kredytowi samochodowemu

przez | 5 kwietnia 2016

Posiadanie samochodu w firmie to bardzo często konieczność. Dzięki kredytom na zakup samochodu i innych środków transportu teraz także firmy o bardzo krótkim stażu mogą korzystać z możliwości nabycia samochodu. Dla wielu z nich skredytowany zakup samochodu staje się sposobem na zwiększenie własnego majątku.

Kredyt a leasing – co warto wybrać

Zwiększenie majątku firmy dzięki kredytowi samochodowemuKredyt samochodowy dla firm jest udzielany przez różne banki. O ile leasing pozwala na korzystanie z samochodów nowych, rzadziej używanych, o tyle kredyt samochodowy, w zależności od banku, pozwala na zakup samochodu nowego, używanego, ciężarowego czy specjalistycznego, w tym autobusu. Niektóre banki dzięki kredytom samochodowym umożliwiają zakup także pojazdów zabytkowych czy quadów. Takie kredyty mogą być udzielane także firmom, które swoją działalność prowadzą bardzo krótko. Leasing nie ma wpływu na zdolność kredytową, a według doradców finansowych jest również prostszy pod względem konieczności zgromadzenia niezbędnych dokumentów. Z kolei kredyt samochodowy obniża zdolność kredytową firmy, zatem przedsiębiorstwa, które w najbliższym czasie planują zaciąganie kolejnych zobowiązań kredytowych, powinny raczej skorzystać z leasingu.

Koszty kredytu i leasingu

Oprócz czasu, potrzebnego na zgromadzenia wymagalnych przez banki dokumentów, kredyty samochodowe i leasing różnią także koszty. Zaciągając kredyt firma może ponieść dodatkowy koszt przy udzieleniu kredytu – takim kosztem może być prowizja za udzielenie kredytu, przy czym jej maksymalna wysokość nie przekracza 2%. Z kolei przy leasingu pojawia się na końcu umowy leasingowej konieczność podjęcia decyzji co do wykupu leasingowanego samochodu.

W przypadku kredytu samochodowego firma może korzystać z odpisów w postaci zaliczenia zapłaconych odsetek w koszty uzyskania przychodu. Zakupiony na kredyt samochodów stanowi własność firmy, zatem należy go także wprowadzić do ewidencji środków trwałych, aby dokonywać odpisów amortyzacyjnych, które obniżają koszty prowadzonej działalności.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz